poniedziałek, 28 października 2013

Kot czy pies - kto będzie lepszym przyjacielem Twojego dziecka?




               


 Autor: Magdalena  Banach

Dziecko i zwierzak pod jednym dachem


Psychologowie są zgodni co co tego, że pies lub kot, to pierwszy ważny pedagog w życiu dziecka. Bliski kontakt z czworonogiem usprawnia rozwój dziecka na trzech płaszczyznach: fizycznej, uczuciowej i emocjonalnej. Zwierzęta są nawet pomocne przy terapii dzieci z zaburzeniami mowy, gdyż chęć mówienia do zwierzaka, a także opowiadania o nim pomaga dzieciom przełamać opór czy trudności związane z artykulacją. Pupil pomaga także dzieciom nieśmiałym i z trudnościami w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami, wystarczy bowiem spacer z psem czy kotem by inne dzieci zainteresowały się zarówno zwierzakiem jak i jego właścicielem, co może zaowocować upragnioną przyjaźnią. Posiadanie zwierzaka rozwija także samodzielność i uczy odpowiedzialności, (chociażby przez to, że maluch będzie podawał pokarm dla kota czy psa), zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować pewność siebie. Aby dać naszemu dziecku radość i pozwolić czerpać korzyści z posiadania takiego przyjaciela możemy wybrać kota lub psa...





Jakiego psa wybrać dla dziecka?


DecydujÄ…c siÄ™ na psa należy unikać psów ras zaliczanych do bojowych i takich, które majÄ… skÅ‚onnoÅ›ci do agresji. Przy czym to jaki bÄ™dzie nasz pies zależy nie tylko od genów, ale także od sposobu w jaki go wychowamy. To czy zwierzÄ™ bÄ™dzie odpowiednio socjalizowane, nauczone posÅ‚uszeÅ„stwa i czystoÅ›ci w sposób Å‚agodny ale konsekwentny ksztaÅ‚tuje jego zachowanie w różnych sytuacjach. Choć popieram ideÄ™ wychowywania dzieci w otoczeniu zwierzÄ…t, to jednak uczulam niedoÅ›wiadczone osoby, że wychowanie psa to tak samo trudna praca, jak wychowanie dziecka. Nie jest wiÄ™c najlepszym pomysÅ‚em kupowanie szczeniaka w momencie gdy wÅ‚aÅ›nie zostaliÅ›my rodzicami, bo może nie wystarczyć nam siÅ‚ i cierpliwoÅ›ci w ukÅ‚adaniu i szkoleniu maÅ‚ego czworonoga. Nie należy też decydować siÄ™ na przysposobienie dorosÅ‚ego psa  o nieznanej historii, a wiÄ™c psa ze schroniska. Choć niezwykle godna pochwaÅ‚y jest idea adoptowania porzuconych psów, to jednak nie możemy mieć pewnoÅ›ci, że zwierzÄ™ nie okaże siÄ™ agresywne wobec nas, dziecka czy innych osób. JeÅ›li poprzedni wÅ‚aÅ›ciciel byÅ‚ wobec psa okrutny i stosowaÅ‚ kary cielesne, to zwierzÄ™ może mieć zaburzenia psychiczne prowadzÄ…ce do nieprzewidywalnych zachowaÅ„. Tak wiÄ™c pies ze schroniska, to nie najlepszy pomysÅ‚ na przyjaciela dla naszego dziecka.





Jakiego kota wybrać dla dziecka?


Kot który ma być towarzyszem dziecka nie może być agresywny, nie może drapać i gryźć co w zasadzie jest oczywiste, ponadto musi mieć w sobie ciekawość świata i chęć do zabaw, by przebywanie z małym człowiekiem nie było dla niego wieczną torturą. Należy pamiętać, że nie wszystkie koty lubią towarzystwo ludzi, a ten kupiony do domu gdzie są dzieci, musi nie tylko lubić naszą obecność ale także głaskanie i noszenie na rękach. Dorośli powinni oczywiście nadzorować te zabawy i uczyć dziecko szacunku do zwierząt. Ważne jest by kot miał w domu miejsce do którego nie ma dostępu dziecko, dzięki czemu zwierzę może się schronić gdy będzie miało dość zabawy. Jeśli decydujemy się na kota rasowego, to jest kilka propozycji odpowiednich do towarzystwa dla dzieci; oto krótki opis kilku z nich:


AmerykaÅ„ski kot krótkowÅ‚osy – przyjacielski, ciekawski i inteligentny. Uwielbia zabawy i jest peÅ‚en energii wiÄ™c doskonale dotrzyma towarzystwa kilkuletniemu dziecku. Ponadto bez problemu akceptuje towarzystwo innych zwierzÄ…t domowych.


Brytyjski kot krótkowÅ‚osy – ten kot to prawdziwa przytulanka, chÄ™tnie daje siÄ™ gÅ‚askać i nosić na rÄ™kach, nie przejawia agresji, a kiedy ma dosyć towarzystwa malucha, po prostu idzie na swoje legowisko.


Cornish rex – koty o charakterystycznym wyglÄ…dzie nie każdemu mogÄ… siÄ™ podobać ale kiedy je poznamy, okazujÄ… siÄ™ wspaniaÅ‚ymi towarzyszami caÅ‚ej rodziny. SÄ… to koty peÅ‚ne energii, wesoÅ‚e i otwarte. PrzywiÄ…zujÄ… siÄ™ do czÅ‚owieka tak jak pies i podobnie jak on lubiÄ… zabawy! ChodzÄ… za swoim panem po mieszkaniu, chcÄ… mu towarzyszyć, nie lubiÄ… samotnoÅ›ci i nudy tak wiÄ™c bÄ™dÄ… siÄ™ Å›wietnie czuÅ‚y majÄ…c za towarzysza maÅ‚ego czÅ‚owieka.


Persy – to piÄ™kne dÅ‚ugowÅ‚ose koty, tak wiÄ™c należy zwrócić uwagÄ™ na dodatkowy obowiÄ…zek jaki wiąże siÄ™ z ich codziennym szczotkowaniem, co nie zawsze możemy powierzyć dziecku! Koty te lubiÄ… być gÅ‚askane i przytulane, źle znoszÄ… samotność. ChÄ™tnie siÄ™ bawiÄ… przy czym sÄ… caÅ‚kowicie pozbawione agresji, nie drapiÄ… i nie gryzÄ…, tak wiÄ™c sÄ… bezpiecznymi towarzyszami nawet dla maÅ‚ych dzieci.





ObowiÄ…zki wynikajÄ…ce z posiadania kota


Nawet jeÅ›li kota kupujemy z myÅ›lÄ… o dzieciach czy też na ich proÅ›bÄ™, to musimy liczyć siÄ™ z tym, że wiÄ™kszość obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z posiadania czworonoga spocznie na naszych barkach. Wiele osób mówi, że koty sÄ… bezproblemowe i zupeÅ‚nie inne niż psy... Owszem, to prawda że koty sÄ… zupeÅ‚nie inne niż psy, ale to nie znaczy że nie potrzebujÄ… naszej troski i uwagi. Co wiÄ™cej, jeÅ›li kot ma być towarzyszem dla dziecka, to spoczywa na nas także obowiÄ…zek nauczenia dziecka dbania o żywÄ… istotÄ™. Do podstawowych zadaÅ„ należy oczywiÅ›cie zapewnienie pupilowi odpowiedniej karmy dla kotów którÄ… zwykle podaje siÄ™ dwa razy dziennie, a także dbanie o to, by w misce byÅ‚a zawsze Å›wieża woda. SprzÄ…tanie kuwety codziennie! Szczotkowanie, jeÅ›li decydujemy siÄ™ na kota z dÅ‚ugÄ… sierÅ›ciÄ…. Ponadto trzeba pilnować terminów szczepieÅ„ i odrobaczania, a w razie nagÅ‚ych zmian w zachowaniu kota, takich jak brak apetytu, wzmożona senność lub nietypowe ożywienie, należy kota zabrać do weterynarza.





Kot ze schroniska


W przypadku kotów sytuacja jest odwrotna niż w przypadku psów, dorosÅ‚y zrównoważony kot ze schroniska bÄ™dzie lepszym towarzyszem dla malucha niż dorastajÄ…cy kociak, który może ugryźć czy podrapać. Dlatego ważne jest, by po kota udać siÄ™ z dzieckiem i poniekÄ…d pozwolić mu zapoznać siÄ™ z kotami przeznaczonymi do adopcji. Dziecko szybko nawiąże kontakt z kotem, który także poczuje coÅ› w rodzaju sympatii do niego – mówiÄ…c wprost - przypadnÄ… sobie do gustu! Koty o niezrównoważonej psychice bÄ™dÄ… uciekaÅ‚y, mogÄ… też syczeć i drapać gdy zechcemy siÄ™ do nich zbliżyć, tymczasem te Å‚agodne, nieprzestraszone od razu pozwolÄ… wziąć siÄ™ na rÄ™ce i gÅ‚askać. Zanim pozwolimy dziecku zbliżyć siÄ™ do kota, zróbmy to sami, jeÅ›li wszystko bÄ™dzie dobrze, to w drugiej kolejnoÅ›ci może to zrobić nasza pociecha. PamiÄ™tajmy, że kot niezależnie od pÅ‚ci powinien być wykastrowany, by zapobiec niekontrolowanemu rozrodowi, a także by zwierzÄ™ta nie znaczyÅ‚y terenu i nie przejawiaÅ‚y agresji w okresie godowym.


Bądź odpowoiedzialny


Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup psa czy kota, to odpowiedzialność za bezpieczeństwo zarówno zwierzęcia jak i dziecka spoczywa na dorosłych domownikach. Ważne jest podawanie dobrze dobranej karmy dla zwierząt, systematyczna kontrola weterynaryjna, szczepienia i odrobaczanie, nawet w przypadku kotów które nie wychodzą na zewnątrz. Pamiętajmy też, że w relacjach dziecka ze zwierzęciem zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania!



 Licencjonowane artykuÅ‚y dostarcza Artelis.pl.
     numer seryjny:526ea1e4-5e40-4c20-b615-24ac5bef4303               
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz