wtorek, 5 listopada 2013

Kocie złe nawyki i proste sposoby zapobiegania


           


 Autor: robert67

 Najważniejszą rzeczą jaką musimy sobie  uświadomić jest fakt, że koty nie robią tego złośliwie. Najczęściej  podstawą ich działań są złe nawyki, o wiele rzadziej mogą to być obsesje  lub fobie. Najlepszym sposobem jest zaszczepianie u kota właściwych  zachowań. Bicie, krzyki, rzucanie różnymi przedmiotami nigdy nie  rozwiąże żadnego z problemów, może natomiast spowodować u kota stres.
 Oto kilka chyba najbardziej uciążliwych zachowań naszych pupili.

 - drapanie mebli:

 Jest kilka powodów, dla których kot ma inklinacje do takich zachowań,  głównym wbrew utartym stereotypom, wcale nie jest chęć ostrzenia  pazurów. Podstawą tych zachowań jest uwarunkowanie gatunkowe. Dla dziko  żyjących kotów jest to jeden ze sposobów zaznaczania swojego terytorium.  Nie inaczej jest w przypadku naszych milusińskich. Działanie to  potęguje się z chwilą, gdy na jednym terytorium (dom, mieszkanie) żyją  inne zwierzęta (koty, psy). Im bardziej pewnie będzie się czuł nasz kot w  jakimś terenie, im bardziej będzie zadowolony, tym z jeszcze większym  zapamiętaniem będzie się oddawał tej czynności.
 Rozwiązanie
 Optymalnym działaniem z naszej strony będzie przygotowanie przez nas  rewiru dla naszego kota. Każdy kot w swej naturze potrzebuje miejsca  zarówno do zabaw jak i spokojnego odpoczynku. Jeśli nie chcemy aby do  tego celu posłużyły nasze meble czy też firanki i zasłony sami możemy  stworzyć dla kota jego kącik. W chwili obecnej dostępnych jest na rynku  wiele gotowych artykułów wychodzących naprzeciw zapotrzebowaniom naszych  milusińskich (domki, drapaki, leżanki). Zainstalowanie ich w domu  pozwoli nam kierować zapędy kota tam, gdzie nie spowoduje to szkód. Aby  zachęcić pupila do korzystania z tych urządzeń możemy uciec się do  fortelu - większość kotów nie jest w stanie oprzeć się zapachowi  kocimiętki lub waleriany, wystarczy je nimi spryskać.

 - obgryzanie roślin doniczkowych :

 Dotyczy ono głównie kotów przebywających wyłącznie w domu czy  mieszkaniu. Dla naszych kotów jedzenie trawy, pietruszki, tymianku, czy  kocimiętki jest ważnym składnikiem diety wzbogacającym ją o witaminy.  Jeżeli nasz pupil nie zostanie przez nas zaopatrzony w te składniki  diety zacznie traktować rośliny domowe jako ich substytut. I tu rodzą  się kolejne problemy. W większości naszych mieszkań i domów trzymamy  rośliny, które mogą stanowić śmiertelne (dosłownie) niebezpieczeństwo.  Do tej grupy należą:
 - bluszcze,
 - filodendrony,
 - diffenbachia,
 - gwiazda betlejemska,
 - cyklameny (fiołki),
 - hiacynty,
 - żonkile (narcyzy),
 - rośliny psiankowate.
 Rozwiązanie
 Dla dobra naszego kota usuńmy zagrożenia z jego środowiska, jest wiele  pięknych roślin domowych, które mogą zająć ich miejsce. Jeżeli nie  chcemy sadzić dla naszego pupila trawy (choć to banalnie proste i  również może być przyjemnym akcentem roślinnym w naszym mieszkaniu) to  przynajmniej kupmy od czasu do czasu zieloną pietruszkę lub tymianek -  na pewno znajdziemy dla nich zastosowanie w naszej kuchni. Od jakiegoś  czasu nie ma też problemu z zakupem tych ziół w wersji doniczkowej. Twój  kot będzie Ci na pewno wdzięczny, gdy od czasu do czasu w jego menu  pojawią się rośliny zielone. Aby natomiast zapobiec podgryzaniu roślin  dobrze jest co jakiś czas spryskać liście kwiatów uwodnionym roztworem  kwasu cytrynowego. Można też używając czystej wody i spryskiwacza  spróbować odstraszania - na pewno zadziała, tyle że nie usunie źródła  problemu - naturalne zapotrzebowanie na witaminy.

 - zabawa w ogrodnika:

 Cóż to kolejna z przywar naszych pupili i to kolejna, która wynika z  uwarunkowań naturalnych. Każdy kto miał lub ma kota niejednokrotnie był  świadkiem przekopywania ziemi w doniczkach lub skutków takiego  działania. U kotów jest to nic innego jak działanie mające na celu  znalezienie naturalnej toalety.
 Rozwiązanie
 Wystarczy górę doniczek z naszymi kwiatami wysypać warstwą drobnego,  ostrego żwirku (dostępny w centrach ogrodniczych). Można też zakopać w  płytko w doniczce kulki naftaliny - kot szalenie nie lubi tego zapachu.  Te dwa sposoby powinny skutecznie zapobiec grzebaniu w doniczkach



 Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
     numer seryjny:52792e33-58c8-410e-81a2-17a05bef4303
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz